آیا بزرگ ترین توفان منظومه خورشیدی فروکش می کند؟

سیاره ی غول گازی مشتری با جرمی در حدود ۳۲۰ برابر جرم سیاره ی زمین، بزرگ ترین دنیای سامانه ی خورشیدی است. این سیاره همچنین به خاطرِ داشتنِ سامانه ی توفانی چرخان غول پیکرش نیز شناخته می شود: "لکه ی سرخ بزرگ"، بزرگ ترین توفان سامانه ی خورشیدی که در این عکس باکیفیت و واضح که تلسکوپ هابل در ۲۱ آوریل گرفته به خوبی دیده می شود.

این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر

لکه ی سرخ بزرگ مشتری در میان نوار ابرهایی که همچون کمربندهایی این سیاره را در بر گرفته اند جای گرفته و به اندازه ای بزرگ است که می تواند سیاره ی زمین را یکجا ببلعد، گرچه به تازگی دریافته ایم که دارد کوچک تر می شود. پهنای این لکه روزگاری سه برابر زمین بود ولی اکنون قطرش با زمین برابری می کند.
پهنای این لکه بر پایه ی تازه ترین تصاویر هابل حدود ۱۶۵۰۰ کیلومتر (۱۰۲۵۰ مایل) برآورد شده. این کوچک ترین اندازه ایست که تاکنون به کمک هابل اندازه گرفته شده و به ویژه زمانی چشمگیر و توجه برانگیز می شود که آن را با اندازه هایی بسنجیم که در گذشته انجام شده بود، مانند:
فضاپیماهای وویجر۱ و وویجر۲ که به هنگام گذرشان از کنار مشتری در سال ۱۹۷۹ آن را ۲۳۳۰۰ کیلومتر (۱۴۵۰۰ مایل) برآورد کرده بودند، و همچنین مشاهدات تلسکوپی تاریخی سده ی ۱۹ میلادی که اندازه ای نزدیک به ۴۱۰۰۰ کیلومتر (۲۵۵۰۰ مایل) را برای درازای این لکه نشان می دادند. در تصویر پایین هم سنجی (مقایسه) میان عکس های تلسکوپ هابل در سال های ۱۹۹۵، ۲۰۰۹ و همین عکس بالا را می بینید:

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر

پس چنین به نظر می رسد که روند کوچک تر شدن این لکه ی دیرپا که عمرش دستکم به صدها سال می رسد سریع تر شده است. یکی از احتمال هایی که دانشمندان درین باره مطرح می کنند وجود گونه ای از فعالیت ها و کنش های ناشناخته در جو این سیاره است که در حال کشیدن انرژی توفان و کم توان ساختن آنند. 
لینک همین مطلب در منبع:http://1star-7skies.blogspot.com/2014/05/blog-post_348.html 
(توصیه میکنم حتما به وبلاگ مربوطه که در منبع درج شده سر بزنید.مطالب بسیار جالبی خواهید یافت)
 
 
/ 0 نظر / 15 بازدید