دانستنی های علمی


فقر آهن
    
نتیجهیک تحقیق علمی انجام شده در ایران نشان می‌دهد عدم درمان کم‌خونی ناشی ازفقر آهن موجب عقب‌ماندگی رشد فیزیکی و ذهنی، کاهش توان یادگیری، سرکوبسیستم ایمنی و کاهش توان کاری می‌شود. این تحقیق حاکی از آن است که دخترانبه دلیل مصرف کالری کمتر، بیش از پسران در معرض این بیماری هستند.
    
    
حافظه متفاوت
    
یکیاز شگفتی‌های آفرینش انسان، تفاوت بین زن و مرد است. زنان و مردان جدا ازتفاوت‌های ظاهری از نظر عاطفی و حافظه نیز با هم متفاوتند. یک بررسی جدیدنشان می‌دهد زنان و مردان برای به خاطر آوردن وقایع هیجانی به شیوه‌هایمختلفی از مغزشان استفاده می‌کنند. نتیجه یک پژوهش علمی نشان می‌دهد زن‌هابه هنگام یادآوری وقایع هیجانی از 9 منطقه مغزشان استفاده می‌کنند در حالیکه مردها فقط 2 منطقه را به کار می‌گیرند و در نتیجه حافظه آنها کندتر اززنان عمل می‌کند.
    
    
مرمت چشم‌ها
    
پزشکان ژاپنیبا استفاده از سلول‌های دهان، راه تازه‌ای برای ترمیم چشمی که آسیب شدیددیده است، یافته‌اند. این معالجه که اکنون در مراحل اولیه آزمایش رویانسان است، تاکنون با موفقیت زیادی همراه بوده است. لازم به ذکر استسالانه ده‌ها هزار نفر در اثر بیماری یا سانحه، دچار آسیب‌دیدگی در ناحیهقرنیه چشم می‌شوند که از این طریق می‌توان به مرمت سلول‌های صدمه دیدهپرداخت.
    
    
برج انرژی
    
یک شرکت استرالیایی قصددارد در راستای تلاش جهانی برای ترویج کاربرد منابع انرژی قابل برگشت بهطبیعت برجی به ارتفاع یک کیلومتر به منظور تولید برق با استفاده از انرژیخورشید بسازد. این برج که هزینه 560 میلیون دلاری آن را دولت استرالیاپرداخت می‌کند قرار است در منطقه دور افتاده بورونگا در ایالت ولزجدیدجنوبی این کشور ساخته شود که ساخت آن تا سال 2006 میلادی پایان می‌یابد.
    
    
روغن آفتاب‌گردان
    
نتایجیک پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی تبریز نشان داد یکی از بهترین راه‌هایجلوگیری از پیری و خشکی پوست استفاده از روغن آفتاب‌گردان است. همچنین اینروغن طبیعی علاوه بر اینکه جذب پوست می‌شود، می‌تواند جلوی طول موج‌هایمضر نور خورشید را گرفته و بدون ایجاد هیچ نوع حساسیتی بهتر از کرم‌هایشیمیایی ضد آفتاب عمل کند.
    
    
عصاره سیر
    
پژوهشگرانژاپنی می‌گویند عصاره سیر برای پیشگیری از گرفتگی سرخرگ‌ها مفید است. اینپژوهشگران مقداری کلسیم که باعث گرفتگی سرخرگ می‌شود وارد بدن افراد تحتآزمایش کردند و دریافتند که میزان افزایش کلسیم چسبیده به دیواره رگ‌ها دربدن آنهایی که عصاره سیر نخورده‌اند، سه برابر است.
    
    
تصویربرداری از سیستم ایمنی
    
دانشمندانتوانستند برای اولین بار با استفاده از میکروسکوپ ویدئویی از رفتارسلول‌های دستگاه ایمنی بدن در واکنش به عفونت تصویربرداری کنند. این کشفجدید می‌تواند راه تازه‌ای در شناخت رفتار سلول‌ها و واکنش‌های مختلف بدن،باز کرده و به مبارزه با بیماری‌های گوناگون کمک کند

/ 2 نظر / 12 بازدید
کاپیتان

سلام............ وبلاگ پر محتوای دارید . تازه وبلاگ ساختم. خوشحال می شم به وبلاگ من سر بزنی و نظرت را در مورد وبلاگم بگید و روی تبلیغات وبلاگ کلیک کنید اگه اجازه بدید با هم تبادل لینک داشته باشیم. منتظر حضور گرمتان هستم.

عالی بود