میکروارگانیسم ها چه هستند؟

 

 

هر موجود زنده ای که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد و تنها قادر باشیم زیر میکروسکوپ آن را ببینیم، میکروارگانیسم نامیده می شود. میکروارگانیسم ها شامل باکتری ها، آغازیان و بعضی از قارچ ها مانند مخمرها هستند.

آغازیان چه هستند؟
آغازیان موجودات زنده تک سلولی ای هستند که در آب دریا، آب های شیرین، خاک و داخل یا روی موجودات زنده دیگر پیدا می شوند. آغازیان جانورمانندی به نام تک باخته ها، انرژی شان را از راه خوردن غذا به دست می آورند. مژکداران از جمله آغازیان هستند. آنها با ضربان بافت های مومانندی به نام مژه ها حرکت می کنند.

بعضی از تک یاخته ها باعث بروز بیماری هایی مثل مالاریا می شوند. آغازیان گیاه مانند که جلبک نامیده می شوند غذایشان را از طریق فتوسنتز می سازند. فیتوپلانکتون های اقیانوس ها و جلبک های سبز تالاب ها در زمره آغازیان گیاه مانند هستند.

زندگی نامه: لویی پاستور (1895-1822) 
لویی پاستور دانشمند فرانسوی، علم میکروبیولوژی را پایه گذاری کرد. او ثابت کرد که میکروارگانیسم ها باعث بروز بیماری های عفونی می شوند. پاستور واکسن و همچنین پاستوریزه کردن (کشتن باکتری های مواد غذایی با حرارت دادن) را کشف کرد.

ویروس ها
تنها یک میکروسکوپ خیلی قوی می تواند بسته های شیمیایی ریزی به نام ویروس ها را نشان دهد. بسیاری از ویروس ها باعث بیماری می شوند. ویروس ها تنها وقتی فعال می شوند که یک جانور، گیاه یا سلول باکتری زنده ای را آلوده می کنند.

ویروس ها چگونه تکثیر می شوند؟
ویروس به یک سلول زنده حمله می کند، ژن های آن را می رباید و آنها را وادار می کند انبوهی از ذرات جدید ویروس را تولید کنند. این ذرات جدید سپس سلول ها را از هم می پاشانند. ویروس ها به عنوان موجودات زنده در نظر گرفته نمی شوند چراکه به تنهایی نمی توانند تولیدمثل کنند.

باکتری ها
فراوان ترین موجودات زنده روی زمین هستند. باکتری ها در خشکی، در آب و در هوا یافت می شوند. باکتری ها حاوی یک سلول ریز هستند. آنها یک دیواره سلولی محافظ دارند اما برخلاف سلول های دیگر فاقد هسته هستند.

آیا همه باکتری ها مضرند؟
درحالی که بعضی از باکتری ها مضرند، نظیر باکتری هایی که باعث بیماری می شوند، اما برخی دیگر از باکتری ها مفیدند. باکتری ها روده ما، که ویتامین های مورد نیازمان را تأمین می کنند، باکتری هایی که برای ساختن غذا مورد استفاده قرار می گیرند و نیز باکتری های خاک که مواد مغذی گیاهان و جانوران مرده را بازیافت می کنند باکتری های مفیدی هستند.

منبع:http://scienceworld2.mihanblog.com/post/20

 

/ 2 نظر / 14 بازدید
مطهره

سلام من لینکت کردم منو به اسم وبم لینک کن[قلب]

هرکول

سلام وبلاگ باحالی داری.راستی به وبلاگ منم سر بزن و ایمیل بفرست.