بیابان زدایی

بیابانزدایی

 
 
 

پیشروی بیابانها، فروسائی زمین در نواحی خشک،نیمه خشک و مناطق نیمه مرطوب را دربرمی گیرد و عوامل دخیل در پیدایش آن در وهله اولفعالیتهای انسانی و تغییرات آب و هوا می باشد...

         
   

 

 

 

۲۷ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نامگذاری شده است و این روز در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.

پیشروی بیابانها، فروسائی زمین در نواحی خشک، نیمه خشک و مناطقنیمه مرطوب را دربرمی گیرد و عوامل دخیل در پیدایش آن در وهله اول فعالیتهای انسانیو تغییرات آب و هوا می باشد. شایان ذکر است که پیشروی بیابانها به مفهوم توسعهبیابانهای از پیش موجود نیست.

این فرآیند در حقیقت به این دلیل رخ می دهد که اکوسیستمهاینواحی خشک که بیش از یک سوم کره زمین را در بر می گیرند شدیداً در معرض استفاده بیشاز حد و عدم بهره برداری صحیح از زمین قرار دارند. فقر، عدم ثبات سیاسی، جنگل زداییو تخریب جنگلها، چرای بیش از حد دامها و روشهای نامناسب و نادرست آبیاری همگی میتواند به کاهش میزان حاصلخیزی زمین بیانجامد.

پیشروی و توسعه بیابانها زندگی بیش از ۲۵۰ میلیون نفر را درسراسر جهان مستقیماً تحت تاثیر قرار داده و در عین حال زندگی قریب یک میلیون نفر رادر بیش از صد کشور به مخاطره می اندازد، مردمی که اکثراً در فقیرترین، محرومترین وضعیفترین کشورها به لحاظ مسائل سیاسی به سر می برند.

راه حل بد یع و مبتکرانه

بیابانزدایی به منظور تضمین حاصلخیزی دراز مدت در مناطق مسکونینواحی مربوطه، ضروری است. متاسفانه تلاشهایی که در همین راستا در گذشته صورتپذیرفته همگی به شکست انجامیده و معضل فروسائی زمین در سراسر نقاط دنیا رو به وخامتگذارده است. به دنبال نیاز به یافتن راهکاری تازه و نو، دولتهای ۱۷۰ کشور جهان، درماه مارس سال ۲۰۰۲ میلادی به کنوانسیون بیابانزدایی سازمان ملل متحد پیوسته اند.

هدف از انعقاد این کنوانسیون ارتقاء اقدامات موثر از طریقبرنامه های محلی مبتکرانه و نیز همکاریهای حمایتی بین المللی است. به موجب اینکنوانسیون هرگونه تلاش در جهت محافظت از زمینهای مناطق خشک در دراز مدت انجام خواهدگرفت چرا که عوامل دخیل در پیدایش این فرآیند، متعدد و در عین حال بسیار پیچیده میباشد و پهنه گسترده ای را در بر می گیرد که مسائلی نظیر الگوهای تجارت جهانی وروشهای ناپایدار مدیریت اراضی را در خود جای داده است.

در این راستا تغییراتی بس شگرف و به معنای واقعی کلمه چه در سطحمحلی و چه در سطح بین المللی می بایست صورت پذیرد.

توسعه پایدار

کنوانسیون فصل جدیدی را در بیابانزدایی و ستیز با آن می گشایداما این تازه ابتدای راه است. کشورها به طور اخص در حال تجدید نظر و بررسی برنامههای اجرایی هستند. مضاف بر آن توجه دولتها به مسائلی نظیر رشد و افزایش آگاهی،افزایش میزان تحصیلات و برنامه های آموزشی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافتهمعطوف است.

جهت پیشروی بیابانها تنها هنگامی معکوس می گردد که تغییرات شگرفدر گرایشها و رفتار های محلی و بین المللی پدید آید. این تغییرات قدم به قدم ما رابه بکار گیری پایدار زمین و امنیت غذایی برای جمعیت در حال رشد جهان رهنمون میسازد.

به این ترتیب بیابانزدایی به معنای واقعی تنها بخشی از هدفی بهمراتب عظیمتر است و آن عبارتست از توسعه پایدار کشورهای متاثر از خشکسالی و پیشرویبیابانها.

تجارب ایران در امر بیابان زدایی

فلات مرکزی ایران یکی از معروفترین مناطق خشک جهان محسوب میشود. این کشور با مساحت ۱۶۵ میلیون کیلو مترمربع در جنوب غربی آسیا و در نوار خشکجهان قرار گرفته است. ۸۰% از کل سرزمین ایران از آب و هوای خشک و نیمه خشکبرخورداراست و به این ترتیب در معرض خطر فرآیند پیشروی بیابانها قرار دارد.

میانگین سالانه ریزش باران در بیابانهای ایران کمتر از ۵۰میلیمتر می باشد این در حالیست که همین میزان در مورد کل کشور به ۳۲۰ میلیمتر درسال بالغ می شود. بیابانها و مناطق بیابانی بر روی هم ۳۴ میلیون هکتار از اراضیایران را به خود اختصاص می دهند و ۱۲ میلیون هکتار نیز ماسه ای بوده و یا از شن وریگ روان پوشیده شده است.

علیرغم اینکه عوامل زیست محیطی، تغییرات آب و هوایی و کمبودبارش کافی نقشی به سزا در فروسایی زمین و پیشروی بیابانها دارند، در برخی از مواردفعالیتهای انسانی را نیز باید در زمره این گروه قرار داد. فرآیندهای فروسایی زمین وپیشروی بیابانها در ایران در دهه های اخیر به دلیل عوامل ذیل تسریع گردیده است

/ 2 نظر / 12 بازدید
نادر

سلام دوست عزیز امیدوارم حالت خوب باشه من میخوام از شما دعوت کنم تا به جامعه مجازی پنجره بپیوندید تا با کمک هم یک جامعه ی مجازی بزرگ درست کنیم حتما بیاید در پایان دی ماه به هر یک از سه کاربر فعال سایت یک دامنه ی .irو یا .com به انتخاب خود او اهدا میشود. پس میتونی با کمی فعالیت وبلاگتو به سایت تبدیل کنی! عضو شو ضرر که نداره! عجله کن ممنون منتظرم راستی اگه خواستی سایت ما رو با نام جامعه ی مجازی ایرانیان لینک کن و لینک خودتو تو قسمت خدمات پنجره ثبت کن ممنون همچنین میتونید با عضویت تو سایتی که بنر اون بالای سایت قرار داره از طریق وبلاگتون به کسب درامد بپردازید. شما میتونی با خدمات پنجره وبلاگتو به 130 موتور جستجو معرفی کنی

صادق

عالی حمید یک سایت خوب که تو ی اینترنت سایت توی من از خاش .سیستان وبلوچستان این نظر رو دادم