صورت فلکی شکارچی

صورت فلکی شکارچی را می توان زیباترین و برجسته ترین صورت فلکی زمستانی دانست.افسانه های پیرامون این صورت فلکی بسیار زیاد است اما از آنجا که مورد بحث ما نیست از آوردن آن ها خودداری شده است.شکارچی با نام جبار در زبان عربی و Orion  در زبان انگلیسی شناخته می شود.(در گذشته به این صورت فلکی نام بزرگ منش نسبت داده می شده است).این صورت فلکی شامل ستارگان بسیاری است که از دیرباز شناخته شده بوده اند.

برخی ستارگان:

از ستارگان شاخص این صورت فلکی می توان به ابط الجوزا(α جبار،Betelgeuse) اشاره کرد که یکی از پرفروغ ترین ستارگان آسمان است.این ستاره یک ابرغول سرخ متغیر است(رنگ نارنجی آن به وضوح قابل تشخیص است)که قطر آن در حدود 500 برابر قطر خورشید است،به عبارتی اگر آن را به جای خورشید در مرکز منظومه ی شمسی قرار دهیم تا حدود مدار سیارک ها(بین مریخ و مشتری) را در بر می گیرد.این ستاره به مرگ خود نزدیک است و در آینده نه چندان دور با یک انفجار ابرنواختری به یک ستاره ی نوترونی و یا یک سیاهچاله تبدیل خواهد شد(البته باید این توضیح را داد که وجود خود سیاهچاله هنوز در حد یک فرضیه است).

از دیگر ستارگان این صورت فلکی می توان به رجل الجبار(β جبار،Rigel) اشاره کرد که از لحاظ روشنی ظاهری هفتمین ستاره ی پرنور آسمان است(این ستاره به رنگ آبی-سفید است).این ستاره از نظر تغییر در قطر آن هم جالب است.قطر این ستاره به صورت متناوب مانند پر و خالی شدن یک بادکنک تغییر می کند.تفاوت رنگ در دو ستاره ی رجل الجبار و ابط الجوزا به دلیل تفاوت در دمای سطح آنها است به طوری که دمای سطح رجل الجبار حدود 12000 درجه ی کلوین اما دمای سطح ابط الجوزا حدود3600 درجه ی کلوین است. همچنین رجل الجبار در واقع یک ستاره ی دوتایی است که همدم آن در قدر 6.8 می درخشد.

سحابی ها:

از سحابی های این صورت فلکی می توان به سحابی جبار(M42,NGC1976)، مسیه78(M78,NGC2068)و سحابی کله اسبی(IC434) اشاره کرد.متاسفانه سحابی کله اسبی را نمی توان از درون تلسکوپ(حتی تلسکوپ های بزرگ)مشاهده کرد و ساختار آن تنها با عکسبرداری با زمان نوردهی طولانی آشکار می شود.اما در عوض می توان از رصد سحابی جبار لذت برد.سحابی جبار 1500 سال نوری با ما فاصله دارد.این سحابی تنها سحابی آسمان است که می توان آن را در شرایط رصدی مناسب با چشم غیر مسلح هم مشاهده کرد که در این صورت به صورت لکه ای مات در شمشیر جبار مشاهده می شود.سحابی جبار از درون دوربین دوچشمی یا تلسکوپ به صورت هاله ای متمایل به سبز دیده می شود که دلیل آن وجود اتم های یونیده ی اکسیژن است.در صورتی که عکسبرداری رنگی از سحابی،ترکیبی از رنگ ها شامل زرد و قرمز را نشان می دهد که این تفاوت رنگ به علت تفاوت حساسیت چشم انسان و فیلم رنگی است.در واقع فیلم رنگی در ثبت پرتو های مربوط به گاز هیدروژن تواناتر است.طول این سحابی 20 سال نوری است و از مناطق فعال و ستاره زای کهکشان راه شیری است.این سحابی هنوز به قدری گاز دارد که می تواند هزاران ستاره ی دیگر را تولید کند.

و آخرین مورد درباره ی سحابی جبار:اگر این سحابی را رصد کنید می توانید یک ذوزنقه از چهار ستاره ی نزدیک به هم بسازید.جالب است بدانید بیشتر درخشندگی این توده ی گازی به دلیل نور افشانی این چهار ستاره است.

جهت یابی به وسیله ی صورت فلکی جبار:

به وسیله ی این صورت فلکی می توان به دو صورت جهت یابی را نیز انجام داد،در حالت اول می توان در هنگام طلوع یا غروب این صورت فلکی به ستاره ی سمت راست کمربند جبار توجه کرد(منطقه یا δ شکارچی) به این صورت که در هنگام طلوع،این ستاره با اختلاف 1 درجه نسبت به شرق واقعی طلوع می کند و در هنگام غروب هم با اختلاف 1 درجه نسبت به غرب واقعی غروب می کند.در حالت دوم می توان در هنگامی که این صورت فلکی در اوج خود است(وقتی که آن را ایستاده می بینیم)شمشیر شکارچی را تا زمین امتداد داد که در این صورت تقریبا جنوب را به ما نشان خواهد داد.

منابع:ویکی پدیا،کتاب راهنمای ماهانه ی آسمان شب(ترجمه ی احمد دالکی)،کتاب شناخت مقدماتی ستارگان(ترجمه ی توفیق حیدرزاده)

 

/ 2 نظر / 40 بازدید
خريد عينک سه بعدي

هيجان تکرار نشدني با عينک سه بعدي اصلي تجربه کنيد... خريد اينترنتي عينک سه بعدي اصل... لطفا سايت راببينيد. http://markbaz.com/?p=219[گل]

سایت خوب

با سلام و خسته نباشید . اگر مایلید سایت داشته باشید میتوانید با مراجع به http://sitegood.ir/web/?p=3378 سایتی که دوست دارید را ایجاد نمایید. نگران مدیریت سایت هم نباشید . زیرا مدیریت سایت راحت تر از وبلاگ و با امکانات بیشتر و کنترل پنل فارسی میباشد . فقط 100 عدد سایت به قیمت 35 هزار تومن ایجاد میشود . با تشکر مدیر بخش طراحی سایت "سایت خوب"