دانستنی های علمی برای نوجوانان

علوم-فنون-مشاهیر علمی-((نظر یادت نره رفیق))-((Please give comments))

+ دانشمندان پس از 80 سال موفق به تولید ماده از نور شدند

محققان امپریال کالج لندن موفق به تولید ماده از نور شدند.


به نقل از ساینس، ایده این پروژه به طور تئوری در سال ۱۹۳۴ مطرح شده بود و دانشمندان پیوسته به دنبال راهی برای اثبات آن بودند.

ایده اولیه این موضوع توسط دو دانشمند به نام‌های Breit و Wheeler در سال ۱۹۳۴ مطرح شد. این دو دانشمند پیشنهاد کردند که اگر دو ذره از نور، یعنی دو فوتون را باهم تداخل دهند، یک الکترون و یک پوزیترون تولید می‌شود.

این نظریه تا امروز در آزمایشگاه دیده نشد چرا که نیازمند ذرات سنگین پرانرژی بود؛ تا اینکه دانشمندان امپریال کالج لندن راهی برای اثبات این نظریه ابداع کردند. در این روش از ˈبرخورد دهنده فوتونˈ استفاده می‌شود و مربوط به فیزیک انرژی‌های بالاست.

این آزمایش شامل دو گام اساسی است؛ در گام اول، از یک لیزر بسیار قدرتمند برای تسریع حرکت الکترون‌ها استفاده می‌شود و در مرحله دوم، این الکترون‌ها شعله‌ور می‌شوند تا یک پرتو فوتون تولید شود که یک میلیارد پر انرژی تر از نور مریی است.

تئوری Breit-Wheeler آخرین قطعه از پازل فیزیک است که به دنبال راهی ساده برای تبدیل نور به ماده می‌گردد. قطعات دیگر این پازل مربوط به تئوری دیراک در سال ۱۹۳۰ و تئوری اینشتین در سال ۱۹۰۵ است.

نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Photonics منتشر شده است.

منبع:http://khabaronline.ir 

لینک همین مطلب در منبع:http://khabaronline.ir/detail/355889/science/fundamental-knowledge

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ این ویروس آشنا سرطان را درمان می کند

دانشمندان آمریکایی دریافته اند ویروس ضعیف شده حصبه بعضی از سرطان ها را درمان قطعی می کند.
 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،یک زن که مبتلا به سرطان بود، پس از تزریق مقدار زیادی از ویروس ضعیف شده حصبه که برای واکسن زدن به ۱۰ میلیون نفر کافی بود، به طور کامل شفا یافت.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، این اتفاق در یکی از بیمارستان‌های شهر روچستر ایالت مینیوستای آمریکا روی داد. در یکی از اتاق‌های این بیمارستان، ستیسی ایرهولی ۵۰ ساله بستری بود که به سرطان نخاع مبتلا بود. تمام راه‌های معمول برای درمان این زن کارگر نیفتاد. حتی پیوند سلولهای بنیادی برای درمان او ثمر بخش نبود.

بیماری در تمام بدن به گونه‌ای منتشر شد که حتی غده‌ای در سرش ایجاد شد و مغز او را تحت فشار قرار می‌داد. این مساله باعث شد پزشکان برای اخذ موافقت او برای استفاده از روش درمانی غیر معمول، با او وارد گفت‌و‌گو شوند.

پس از اخذ موافقت، پزشکان به او مقادیر زیادی ویروس ضعیف شده حصبه تزریق کردند. پس از مدت زمان اندکی، این بیمار احساس سر درد کرد. دو ساعت بعد دمای بدنش بالا رفت و به ۴۰.۵ درجه سانتیگراد رسید و دچار غش و ضعف شدید شد، اما پس از مدتی، این عوارض رو به کاهش گذاشت تا اینکه کامل از میان رفت. سه روز بعد، غده ایجاد شده در سرش کوچک تر شد و پس از چند هفته، دیگر هیچ اثری از بیماری سرطان در بدن او باقی نماند.

پزشکان می‌گویند که نمی‌توان ویروس حصبه را درمانی قطعی برای همه انواع سرطان دانست. آزمایش این روش بر روی دو مبتلا به سرطان نشان می‌دهد که باید آزمایش‌های بیشتری برای اطمینان از خواص درمانی‌اش انجام داد.

منبع:http://www.khabaronline.ir

لینک همین مطلب درمنبع:http://www.khabaronline.ir/detail/355604/society/health

 

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
تگ ها: سرطان و ویروس و حصبه
comment نظرات () لینک


+ آیا بزرگ ترین توفان منظومه خورشیدی فروکش می کند؟

سیاره ی غول گازی مشتری با جرمی در حدود ۳۲۰ برابر جرم سیاره ی زمین، بزرگ ترین دنیای سامانه ی خورشیدی است. این سیاره همچنین به خاطرِ داشتنِ سامانه ی توفانی چرخان غول پیکرش نیز شناخته می شود: "لکه ی سرخ بزرگ"، بزرگ ترین توفان سامانه ی خورشیدی که در این عکس باکیفیت و واضح که تلسکوپ هابل در ۲۱ آوریل گرفته به خوبی دیده می شود.
این تصویر در اندازه ی کمی بزرگ تر
لکه ی سرخ بزرگ مشتری در میان نوار ابرهایی که همچون کمربندهایی این سیاره را در بر گرفته اند جای گرفته و به اندازه ای بزرگ است که می تواند سیاره ی زمین را یکجا ببلعد، گرچه به تازگی دریافته ایم که دارد کوچک تر می شود. پهنای این لکه روزگاری سه برابر زمین بود ولی اکنون قطرش با زمین برابری می کند.
پهنای این لکه بر پایه ی تازه ترین تصاویر هابل حدود ۱۶۵۰۰ کیلومتر (۱۰۲۵۰ مایل) برآورد شده. این کوچک ترین اندازه ایست که تاکنون به کمک هابل اندازه گرفته شده و به ویژه زمانی چشمگیر و توجه برانگیز می شود که آن را با اندازه هایی بسنجیم که در گذشته انجام شده بود، مانند:
فضاپیماهای وویجر۱ و وویجر۲ که به هنگام گذرشان از کنار مشتری در سال ۱۹۷۹ آن را ۲۳۳۰۰ کیلومتر (۱۴۵۰۰ مایل) برآورد کرده بودند، و همچنین مشاهدات تلسکوپی تاریخی سده ی ۱۹ میلادی که اندازه ای نزدیک به ۴۱۰۰۰ کیلومتر (۲۵۵۰۰ مایل) را برای درازای این لکه نشان می دادند. در تصویر پایین هم سنجی (مقایسه) میان عکس های تلسکوپ هابل در سال های ۱۹۹۵، ۲۰۰۹ و همین عکس بالا را می بینید:
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
پس چنین به نظر می رسد که روند کوچک تر شدن این لکه ی دیرپا که عمرش دستکم به صدها سال می رسد سریع تر شده است. یکی از احتمال هایی که دانشمندان درین باره مطرح می کنند وجود گونه ای از فعالیت ها و کنش های ناشناخته در جو این سیاره است که در حال کشیدن انرژی توفان و کم توان ساختن آنند. 
لینک همین مطلب در منبع:http://1star-7skies.blogspot.com/2014/05/blog-post_348.html 
(توصیه میکنم حتما به وبلاگ مربوطه که در منبع درج شده سر بزنید.مطالب بسیار جالبی خواهید یافت)
 
 
نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ 'بزرگترین' دایناسور جهان پیدا شد

هنوز نامی برای این گونه جدید دایناسور انتخاب نشده است

دانشمندان می‌گویند فسیل بزرگترین موجودی که تاکنون روی کره زمین زندگی کرده را در آرژانتین پیدا کرده‌اند. طول این دایناسور ۴۰ متر و ارتفاع او ۲۰ متر بوده است.

این دایناسور عظیم‌الجثه که وزن او حدود ۷۷ تن (برابر مجموع وزن ۱۴ فیل آفریقایی) تخمین زده می‌شود، گیاه‌خوار بوده و احتمالا در آخرین دوره حیات دایناسورها بروی کره زمین می‌زیسته است.

دانشمندان می گویند این فسیل متعلق به یکی از گونه‌های تایتاناسورهاست که در دوره کرتاسه زندگی می‌کردند. دوره کرتاسه پس از دوره‌های تریاس و ژوراسیک، سومین دوره میان زیستی است که حدود ۶۵ میلیون سال پیش بوده است. دوره کرتاسه ۷۰ میلیون سال به طول انجامیده است.

این فسیل که فقط استخوان ساق پای او به اندازه قد یک انسان است، ابتدا مورد توجه یک کارگر مزرعه در منطقه فلیچا قرار گرفت. جایی که حدود ۲۵۰ کیلومتری غرب پاتاگونیا واقع شده است.

دانشمندان بر اساس سن لایه‌های زمین و صخره‌هایی که فسیل‌ها در میان آنها قرار گرفته بودند تخمین می‌زنند دایناسورهای غول‌پیکر گیاه‌خوار حدود ۹۵ تا ۱۰۰ میلیون سال پیش در جنگل های پاتاگونیا می‌زیسته‌اند.

دانشمندان بر اساس استخوان‌های بر جای مانده گمان می‌کنند ساروپوداها این شکلی بوده‌اند

هنوز نامی برای این گونه جدید دایناسور انتخاب نشده است. دایناسوری که قد او برابر یک ساختمان هفت طبقه (۲۰ متر) بوده است.

بزرگترین فسیلی که پیش از این یافت شده بود نام آرژانتیناسور به خود گرفته بود و ۷ تن سبک‌تر از این فسیل جدید بود.

با وجود این، دکتر پل برِت، دایناسورشناس موزه طبیعی لندن می‌گوید برای اطمینان کامل باید بیشتر روی بقایای کشف شده تحقیق کرد. او پیدا کردن ۱۵۰ استخوان متعلق به این گونه جدید دایناسور را کمک بزرگی به تحقیقات در این باره می کند چرا که محققان وزن و اندازه رکورددار قبلی یعنی آرژانتیناسور را تنها بر اساس چند استخوانی که پیدا کرده بودند، تخمین زدند.

"خیلی جالب توجه است که ما یک ساروپودا (زیرگونه تایتاناسور) دیگر پیدا کرده‌ایم اما برای این که بتوانیم دقیق بگوییم که این گونه از دایناسورها تا چه می توانستند بزرگ شوند، نیاز به یافتن نمونه‌های دیگری از این گونه است."

بزرگترین فسیلی که پیش از این یافت شده بود نام آرژانتیناسور به خود گرفته بود

 

منبع:http://www.bbc.co.uk/persian/science/2014/05/140516_u07_

biggest_dinosaur_argentina_discovery.shtml

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ آب شدن لایه‌های یخ ِ قطب جنوب با سرعت زیاد!

بیگ بنگ: تحقیقات جدید ناسا نشان می دهد یک لایه بزرگ یخ در غرب قطب جنوب در حال ناپدید شدن تدریجی است. بر اساس داده‌های هوایی ناسا، لایه های یخی قطب جنوب سریع تر از آنچه دانشمندان پیش بینی کرده بودند در حال آب شدن است. در این بازه زمانی، یک تا سه و نیم متر به سطح آب موجود در دریاها اضافه خواهد شد.

 

ذوب شدن این قطعه یخ موجب می شود که سطح آب اقیانوس تقریبا 4 فوت (1.2 متر) افزایش پیدا کند.

ذوب شدن این قطعه یخ موجب می شود که سطح آب اقیانوس تقریبا ۴ فوت (۱.۲ متر) افزایش پیدا کند.

این کوه یخی که هزاران سال بی حرکت بوده است اکنون به سمت اقیانوس منجمد جنوبی در حال حرکت است. این مطالعه نشان می دهد که تغییرات آب و هوایی، تشدید ذوب شدن یخچال های بزرگ در غرب قطب جنوب و ناپدید شدن آنها را به امری اجتناب ناپذیر تبدیل کرده است. دانشمندان می گویند پیامدهای نگران کننده آب شدن لایه یخی در قطب جنوب بزودی قابل رویت نخواهد بود و صدها سال زمان خواهد برد، اما در این بازه زمانی که ذوب شدن ادامه خواهد داشت یک تا سه و نیم متر به سطح آب موجود در دریاها اضافه خواهد شد.

۴۰ سال بررسی‌های میدانی و داده‌های هوایی و ماهواره‌ای ناسا نشان می دهد آنچه که لایه ضعیف در غرب قطب جنوب خوانده می شود سریع تر از آنچه دانشمندان پیش بینی کرده بودند در حال آب شدن است و این امر به روندی دومینو وار تبدیل شده است. این یخچال با کمک یک دیوار بیرونی که از مخلوطی از سنگ و یخ ساخته شده بود در امتداد اقیانوس نگه داشته شده بود اما اکنون این دیوار در نتیجه افزایش دمای اقیانوس ضعیف شده است. توماس «پی واگنر» (Thomas P. Wagner) محقق و متخصص آب و هوا که به سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در انجام چند مطالعه بر روی یخچال های قطبی کمک کرده است، گفت: حرکت این یخچال آغاز شده است و برای توقف آن کاری نمی توان کرد. کوه یخی تووایتس در بخشی از غرب قطب جنوب قرار گرفته است که مستعدترین قسمت برای تشدید ذوب و فروپاشی یخ ها است.

این منطقه ای که در تصویر با فلش نشان داده شده هدف مطالعات دانشمندان بود.

این منطقه ای که در تصویر با فلش نشان داده شده هدف مطالعات دانشمندان بود.

ایوان جواگین نویسنده این مطالعه می گوید: فروپاشی این یخچال تمامی صفحه یخی غرب قطب جنوب را به خطر می اندازد. این اتفاق همانند این است که بخشی از یک ساختمان را برداریم و انتظار داشته باشیم که بقیه سر جای خود باقی بمانند.  “آب شدن قطب جنوب باعث می شود جهان وارد عصری جدید شود.” پژوهشگران، در کنفرانس خبری ناسا گفتند احتمال دارد ذوب شدن یخ‌های قطب جنوب از عوامل ساخته دست بشر از قبیل گرم شدن کره زمین و سوراخ شدن لایه اوزون باشد که بادهای قطب جنوب را تغییر داده و آب‌های جاری در زیر یخ‌ها را گرم کرده است.

اریک ریگنوت، متخصص مطالعات قطب جنوب در ناسا گفت روند آب شدن یخ‌ها در قطب روندی غیرقابل توقف است و هر فرآیندی در این واکنش باعث ایجاد فرآیند دیگری می شود. ریگنوت افزود مقابله با آلاینده‌های سوخت‌های فسیلی برای کاهش تغییرات آب و هوایی احتمالا ذوب شدن یخ‌ها را متوقف نخواهد کرد، اما از سرعت مشکل خواهد کاست.

منبع:http://bigbangpage.com/?p=10532

(به سایت  بیگ بنگ حتما سر بزنید مطالب بسیار جالبی پیدا میکنید.)

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


+ خواهر گمشده خورشید پیدا شد

اخترشناسان معتقدند ستاره HD 162826 که در فاصله 110 سال‌نوری از خورشید در صورت‌فلکی هرکول واقع شده، 5 میلیارد سال پیش به همراه خورشید در یک سحابی متولد شده است.
 

تمام ستارگان از انقباض توده‌های گاز در سحابی‌ها متولد می‌شوند. اخترشناسان معتقدند در گذشته دور، خورشید نیز به همراه هزاران و شاید صدهاهزار ستاره دیگر از سحابی بزرگی متولد شده است، اما طی 5 میلیارد سال گذشته، خوشه ستارگان این سحابی از هم پاشیده و ستارگان آن در این منطقه از کهکشان راه‌شیری پراکنده شده‌اند.

برای یافتن خواهران احتمالی خورشید، اخترشناسان به بررسی مسیر حرکت 23 نامزد احتمالی هم‌خانواده‌های خورشید در آسمان پرداختند. اگر امتداد مسیر حرکت این اجرام در گذشته از نزدیکی خورشید عبور نمی‌کرد، از فهرست نامزدهای احتمالی حذف می‌شدند. علاوه بر این، دانشمندان به بررسی دقیق ترکیب شیمیایی این ستارگان و مقایسه آن با ترکیب خورشید پرداختند. اگر ستاره‌ای واقعا هم‌خانواده خورشید باشد، هم باید مسیر حرکت آن از نزدیکی خورشید بگذرد و هم ترکیب شیمیایی مشابهی با خورشید داشته باشد. در میان ستارگان نامزد، تنها ستاره HD 162826 توانست هر دو شرط را برآورده کند.

این ستاره که با نام HR 6669 نیز خوانده می‌شود، از قدر 6.6 می‌درخشد و مشاهده آن با چشم غیرمسلح عملا غیرممکن است. اما اگر به ابزارهای نجومی مانند تلسکوپ دسترسی دارید، می‌توانید آن را در صورت فلکی هرکول و بین ستارگان تتا-هرکول و یوتا-هرکول مشاهده کنید.

نتایج این تحقیق در آسترونومیکال ژورنال منتشر شده است.

منبع:http://khabaronline.ir/(X(1)S(3haodab0rw2bg0u3k5s1yder))/detail/354951/science/astronomy

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۳
comment نظرات () لینک


انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس