دانستنی های علمی برای نوجوانان

علوم-فنون-مشاهیر علمی-((نظر یادت نره رفیق))-((Please give comments))

+ جزرومد سرخ چیست؟

 

شکوفه های سمی و مضر جلبکی یا HAB در امتداد سواحل جهان از جمله سواحل شمال و جنوب ایران به وجود می آیند. اغلب این شکوفه ها آب را به رنگ قرمز سیر درمی آورند.    

شکوفه های مضر جلبکی موقعی رخ می دهند که توده های جلبک -به طور ساده گیاهانی که در دریا زندگی می کنند- به نحوی خارج از کنترل رشد می کنند و شکوفه های مضر تولید می کنند. شکوفه های مضر جلبکی تأثیرات مضری بر انسان ها، ماهی ها، پستانداران دریایی، پرندگان و صدف ها به جا می گذارند. این جلبک ها باعث بروز بیماری در انسان ها هم می شوند که گرچه نادر است ولی می تواند ناتوانایی هایی به وجود آورد و یا حتی کشنده باشد.

 


 

جزر و مد سرخ هرازگاهی در امتداد خطوط ساحلی ایجاد می شود و هزاران ماهی مرده را به سواحل می اندازد. به این ترتیب که گروه بزرگی از ماهی ها در جزرومد سرخ گرفتار می شوند و به خاطر باد شدید به ساحل رانده می شوند. جزر و مد سرخ علاوه براین که می تواند حیات دریایی را بکشد، باعث ایجاد سرفه، عطسه و ریزش آب چشم در انسان ها هم می شود.

 


 

بسیاری این شکوفه ها را جزر و مد قرمز یا در ایران کشند سرخ می نامند. در برخی سواحل جهان از جمله فلوریدا هرسال جزرومد سرخ رخ می دهد. جزومد سرخ این منطقه هم به وسیله جلبک های میکروسکوپی ایجاد می شوند که جانداران دریایی را می کشند. این سموم هوا را هم دربرمی گیرند و تنفس را مشکل می کنند. در این منطقه هم شکوفه های جلبکی مضر رنگ آب را قرمز می کنند.

البته همه شکوفه های جلبکی مضر نیستند. در حقیقت بیشتر شکوفه ها مفیدند چراکه گیاهان ریزی هستند که غذای جانداران اقیانوسی به شمار می روند. به عبارتی آنها منبع اصلی انرژی هستند که سوخت زنجیره غذایی اقیانوسی به شمار می روند.

به این ترتیب درصد ناچیزی از جلبک ها سمومی قوی تولید می کنند که می توانند جانوران را بکشند.

 

HAB ها شامل شکوفه هایی از گونه های غیر سمی هم هستند که اثرات مضری روی اکوسیستم های دریایی دارند. برای مثال وقتی توده ای از جلبک ها می میرند و تجریه می شوند، این فرایند پوسیدگی  می تواند آب را از اکسیژن تهی کند و باعث شود اکسیژن آب به قدری کم شود که جانوران یا منطقه را ترک کنند یا بمیرند.

 

نمونه ای از کشند سرخ در خلیج مکزیک

 

یک تحقیق نشان می دهد هنگامی که جلبک های خلیج مکزیک مواد مغذی کافی به دست نمی آورند، بر انرژی باقی مانده خود تمرکز می کنند تا سمی تر شوند و از بقایشان اطمینان پیدا کنند. این مطالعه نشان می دهد که جلبک کارنیا برویس باعث ایجاد شکوفه های کشند سرخ در سراسر خلیج مکزیک می شود. تولید سلول های بسیار سمی به جلبک ها اجازه می دهد تا در مقابل موجودات ریز شناور در سطح دریا از خود دفاع کنند. شکوفه های کشند سرخ به کشتار ماهی ها و سایر آسیب های محیطی و اقتصادی در منطقه می انجامد درحالی که پیش بینی آنها هم سخت است. جلبک ها وقتی از خود دفاع می کنند بسیار سمی می شوند.

http://scienceworld2.mihanblog.com/

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۸ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک


+ کتواسیدوز دیابتی چیست؟

دکتر مونا زارع

شیرینیکتواسیدوز دیابتی ((Diabetic ketoacidocis (DKA) از عوارض حاد دیابت است. کتواسیدورز دیابتی مشکلی جدی و مهم است که در افراد دیابتی هنگامی رخ می دهد که ماده شیمیایی به نام کتون در خونشان ساخته می شود. به طور طبیعی بدن قند را به عنوان منبع انرژی می شکند اما در افراد دیابتی (دیابت کنترل نشده)، بدن قادر به استفاده از قند نیست. وقتی بدن نتواند از قند استفاده کند چربی را به عنوان منبع انرژی می سوزاند. اما سوزاندن چربی باعث می شود بدن مقدار زیادی کتون درست کند. وقتی کتون در خون ساخته می شود می تواند سمی باشد.

کتواسیدوز دیابتی زمانی رخ می دهد که میزان انسولین موجود در بدن کافی نیست به عنوان مثال هنگامی که شرایطی برای بدن به وجود آید که نیاز به انسولین افزایش یابد.

علت کتواسیدوز دیابتی چیست؟

بیمار ممکن است انسولین خود را خوب مصرف نکرده باشد و یا در صورتی که از پمپ انسولین استفاده می کند پمپ انسولینش به درستی کار نکند و دچار کتواسیدوز دیابتی شود.

بعضی از بیماران ممکن است از بیماری دیابت خود آگاهی نداشته باشند و با کتواسیدوز دیابتی مراجعه کنند بنابراین کتواسیدوز دیابتی می تواند اولین تظاهر دیابت به خصوص نوع یک باشد.

شایع ترین عامل آشکارساز کتواسیدوز دیابتی افزایش نیاز به انسولین به خصوص به علت عفونت است اما هر استرس وارد شده به بدن می تواند عامل کتواسیدوز دیابتی باشد مثل سکته مغزی، سکته قلبی، بعضی داروها، کوکائین، حاملگی، استرس روحی و عدم تحمل درمان.

علایم کتواسیدوز دیابتی چیست؟

علایم و نشانه های فیزیکی کتواسیدوز دیابتی بعد از 24 ساعت بروز می کند.

احساس تشنگی و نوشیدن زیاد (پرنوشی)

ادرار کردن زیاد (پرادراری)

تهوع استفراغ

درد شکم

احساس خستگی یا داشتن مشکل در خوب فکر کردن

تنفسی که بوی شیرین یا بوی میوه می دهد.

کاهش وزن

تنگی نفس

خواب آلودگی که ممکن است در موارد شدید منجر به کوما شود.

اگر این علایم را داشتید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آیا برای تشخیص کتواسیدوز دیابتی آزمایشی وجود دارد؟

بله. اگر پزشک به کتواسیدوز دیابتی شک کند آزمایشات مختلفی درخواست می کند که از جمله آزمایش قند خون و سطح کتون می باشد. کتون ادرار نیز چک می شود.

به علت این که کتواسیدوز دیابتی می تواند مشکلات قلبی ایجاد کند نوار قلب نیز از بیماران گرفته می شود که فعالیت الکتریکی قلب را نشان می دهد.

کتواسیدوز دیابتی چگونه درمان می شود؟

کتواسیدوز دیابتی در بیمارستان درمان می شود و شامل:

-مایعات و الکترولیت: بیمار مبتلا به کتواسیدوز دیابتی مقدار زیادی مایع از دست می دهد. بدن همچنین الکترولیت (عناصری مثل سدیم و پتاسیم که این مواد باعث می شود سلول به خوبی کار کند) از دست می دهد. مایعات و الکترولیت های از دست رفته می بایست جایگزین شود.

-انسولین: کتواسیدوز دیابتی زمانی رخ می دهد که میزان انسولین موجود کافی نیست. وقتی بدن انسولین کافی دارد می تواند از قند به عنوان سوخت استفاده کند و نیاز به شکستن چربی ندارد.

آیا می توان از کتواسیدوز دیابتی پیشگیری کرد؟

بله می توان با انجام اقداماتی احتمال کتواسیدوز را کاهش داد:

-کنترل مرتب قند خون

-استفاده دقیق از انسولین

-برای تأمین مایعات بدن (هیدراسیون مناسب) می بایست به حد کافی مایعات مصرف شود.

بیمار می بایست در مورد علایم کتواسیدوز دیابتی آموزش ببیند و هرگاه دچار بیماری دیگری شد یا قادر به غذا خوردن نبود:

-قند خون را به طور مرتب اندازه گیری کند و در صورت قند خون بالای 300 کتون ادراری را اندازه گیری کند.

-به حد کافی برای تأمین مایعات بدن مایعات مصرف کند.

-مصرف انسولین را ادامه دهد و در صورت نیاز افزایش دهد.

در صورت بروز استفراغ مکرر (وجود تهوع استفراغ در فرد دیابتی لزوم بررسی آزمایشگاهی برای کتواسیدوز دیابتی را مطرح می کند.)، علایم کمبود مایعات بدن (مثل خشکی مخاطات و...) و یا قند خون کنترل نشده فوراً به پزشک مراجعه کند.

منابع:

(MobiUPTODATE:Patient information/Diabetic ketoacidocis (The Basics

گایدلاین غدد و متابولیسم 1390، گردآورنده: دکتر کامران احمدی

غدد/ انتشارات سروش فرزانگان/ گردآورنده:دکتر شهریار نیکپور/ ویرایش 1391

غدد و متابولیسم/ انتشارات پارسیان دانش/ دکتر مجتبی گرجی/ ویرایش 1391

این مطلب از وبلاگhttp://scienceworld2.mihanblog.com/ برداشت شده است.پیشنهاد میکنم به آن هم سری بزنید.

 

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۸ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک


+ یه عکس از ماه که خودم گرفتم(با گوشی 5800 وتلسکوپ 8 اینچی دابسونی بزرگ نمایی x40)

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات () لینک


انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس