دانستنی های علمی برای نوجوانان

علوم-فنون-مشاهیر علمی-((نظر یادت نره رفیق))-((Please give comments))

+  

 

دانستنی های علمی


فقر آهن
    
نتیجه یک تحقیق علمی انجام شده در ایران نشان می‌دهد عدم درمان کم‌خونی ناشی از فقر آهن موجب عقب‌ماندگی رشد فیزیکی و ذهنی، کاهش توان یادگیری، سرکوب سیستم ایمنی و کاهش توان کاری می‌شود. این تحقیق حاکی از آن است که دختران به دلیل مصرف کالری کمتر، بیش از پسران در معرض این بیماری هستند.
    
    
حافظه متفاوت
    
یکی از شگفتی‌های آفرینش انسان، تفاوت بین زن و مرد است. زنان و مردان جدا از تفاوت‌های ظاهری از نظر عاطفی و حافظه نیز با هم متفاوتند. یک بررسی جدید نشان می‌دهد زنان و مردان برای به خاطر آوردن وقایع هیجانی به شیوه‌های مختلفی از مغزشان استفاده می‌کنند. نتیجه یک پژوهش علمی نشان می‌دهد زن‌ها به هنگام یادآوری وقایع هیجانی از 9 منطقه مغزشان استفاده می‌کنند در حالی که مردها فقط 2 منطقه را به کار می‌گیرند و در نتیجه حافظه آنها کندتر از زنان عمل می‌کند.
    
    
مرمت چشم‌ها
    
پزشکان ژاپنی با استفاده از سلول‌های دهان، راه تازه‌ای برای ترمیم چشمی که آسیب شدید دیده است، یافته‌اند. این معالجه که اکنون در مراحل اولیه آزمایش روی انسان است، تاکنون با موفقیت زیادی همراه بوده است. لازم به ذکر است سالانه ده‌ها هزار نفر در اثر بیماری یا سانحه، دچار آسیب‌دیدگی در ناحیه قرنیه چشم می‌شوند که از این طریق می‌توان به مرمت سلول‌های صدمه دیده پرداخت.
    
    
برج انرژی
    
یک شرکت استرالیایی قصد دارد در راستای تلاش جهانی برای ترویج کاربرد منابع انرژی قابل برگشت به طبیعت برجی به ارتفاع یک کیلومتر به منظور تولید برق با استفاده از انرژی خورشید بسازد. این برج که هزینه 560 میلیون دلاری آن را دولت استرالیا پرداخت می‌کند قرار است در منطقه دور افتاده بورونگا در ایالت ولزجدید جنوبی این کشور ساخته شود که ساخت آن تا سال 2006 میلادی پایان می‌یابد.
    
    
روغن آفتاب‌گردان
    
نتایج یک پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی تبریز نشان داد یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از پیری و خشکی پوست استفاده از روغن آفتاب‌گردان است. همچنین این روغن طبیعی علاوه بر اینکه جذب پوست می‌شود، می‌تواند جلوی طول موج‌های مضر نور خورشید را گرفته و بدون ایجاد هیچ نوع حساسیتی بهتر از کرم‌های شیمیایی ضد آفتاب عمل کند.
    
    
عصاره سیر
    
پژوهشگران ژاپنی می‌گویند عصاره سیر برای پیشگیری از گرفتگی سرخرگ‌ها مفید است. این پژوهشگران مقداری کلسیم که باعث گرفتگی سرخرگ می‌شود وارد بدن افراد تحت آزمایش کردند و دریافتند که میزان افزایش کلسیم چسبیده به دیواره رگ‌ها در بدن آنهایی که عصاره سیر نخورده‌اند، سه برابر است.
    
    
تصویربرداری از سیستم ایمنی
    
دانشمندان توانستند برای اولین بار با استفاده از میکروسکوپ ویدئویی از رفتار سلول‌های دستگاه ایمنی بدن در واکنش به عفونت تصویربرداری کنند. این کشف جدید می‌تواند راه تازه‌ای در شناخت رفتار سلول‌ها و واکنش‌های مختلف بدن، باز کرده و به مبارزه با بیماری‌های گوناگون کمک کند

نویسنده : حمید رضا قنواتی ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ; شنبه ٧ شهریور ۱۳۸۸
comment نظرات () لینک


انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس